O autorze
Prosument, czyli połączenie producenta i konsumenta. Piwowar domowy, współpracujący z rzemieślniczym Browarem Widawa, sędzia certyfikowany Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych i Beer Judge Certification Program, bloger i vloger.

Piwo w domu warzy od 2004 r., a od 2012 we współpracy z Browarem Widawa, opracował receptury kilkunastu piw, w stylach do tej pory niewarzonych w Polsce. Autor Sharka, czyli najmocniej chmielonego piwa w Polsce w 2012 r.

Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, sędzia certyfikowany PSPD, od 2013 jeden z dwóch sędziów amerykańskiego Beer Judge Certification Program w Polsce, największego programu certyfikacji sędziów piwnych na świecie.

Jeden z pierwszych blogerów piwnych (blog.kopyra.com). Aktywny vloger (na portalu Youtube opublikował już kilkaset filmów). Od sierpnia 2013 roku bloger natemat.pl.

23-letnie Piwo Grodziskie

Piwo Grodziskie z 1992 r.
Piwo Grodziskie z 1992 r. Fot. Tomasz Kopyra http://blog.kopyra.com
Piwo Grodziskie zwano Polskim Szampanem. Było to niskoalkoholowe piwo pszeniczne o dymnym charakterze. Produkowane przez siedem stuleci w Grodzisku Wielkopolskim. W 1992 roku, wraz z zamknięciem browaru w Grodzisku odeszło, zdawało się, że na zawsze, w niebyt. Za sprawą piwnej rewolucji wraca do życia. Ale jak smakowało oryginalne Grodziskie pamiętają jedynie nieliczni.

Dla mnie było piwnym świętym Graalem. W zasadzie niemożliwym do spróbowania. Co prawda, za sprawą Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych opracowano dokumentację tego piwa, a piwowarzy domowi zmagają się w szrankach konkursu "Prawie jak Grodzisz", więc próbowałem uwarzonych w domu Grodziszy. Co prawda, kilka polskich browarów rzemieślniczych uwarzyło już piwo w tym stylu, ale spróbowanie oryginalnego Grodziskiego wydawało się niemożliwością. Głównie za sprawą nieubłaganego czasu. Piwo Grodziskie było bardzo lekkie, zaledwie 3% alk. obj. a to znaczy, że nie ma co liczyć na konserwujące właściwości alkoholu.
Kilka tygodni temu otrzymałem od jednego z widzów butelkę tego piwa z 1992 roku. Studziłem swój entuzjazm, tłumacząc sobie, że na 99% będzie zepsute. Miałem jedynie nadzieję, że uda się sprawdzić, czy aromat dymu drewna dębowego był wyczuwalny w Grodziskim. Z okazji przekroczenia okrągłej liczby 50 tysięcy subskrybentów na kanale na YouTube, postanowiłem zdegustować to piwo, po cichu licząc na cud.A tak smakowało piwo będące pierwszą próbą przywrócenia tego stylu piwa do życia. Piwo à la Grodziskie duetu Grzegorz Zwierzyna i Ziemowit Fałat (późniejszych założycieli pierwszego browaru kraftowego Pinta).Najprawdopodobniej późną wiosną doczekamy się Grodziskiego z Grodziska Wielkopolskiego. Jednak dziś Grodziskie, to już nie tylko piwo z Grodziska. Dziś to styl piwa, jako jedyny, wywodzący się z Polski. Lepsze lub gorsze interpretacje Grodziskiego warzone są piwa w USA, Kanadzie, Holandii, Czechach czy Włoszech.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...